CYKL: PRAKTYCZNE PORADY – GRES POLEROWANY – O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ I JAK O NIEGO DBAĆ.

Gres polerowany często budzi wiele kontrowersji. Potencjalny kupiec w pierwszej kolejności sprawdza opinie w internecie i w tym momencie pojawiają się wątpliwości. Przeczytać można całe mnóstwo negatywnych komentarzy na ten temat. Niechęć ta zazwyczaj jest wynikiem braku wiedzy o tych płytkach, a co za tym idzie – nieprawidłowym ich montażu i użytkowaniu. Wystarczy tylko pamiętać i kilku podstawowych zasadach, a nie będziemy mieli żadnego kłopotu z gresem polerowanym i będziemy mogli cieszyć się przez długi czas pięknymi płytkami.

ar_popart_big_1

Czym jest gres polerowany i jak powstaje ?

Aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię i piękny połysk, płytka poddana jest procesowi polerowania. Odbywa się to przy pomocy specjalnych maszyn, które wykonując na powierzchni bardzo szybkie obroty polerują ją. W tym procesie otwierają się mikropory, niewidoczne gołym okiem. Są to maleńkie otworki, które niezabezpieczone mogą absorbować zabrudzenia. Dlatego właśnie niezbędna jest impregnacja takiego gresu. Ale przed impregnacją należy go wyczyścić.

W jaki sposób czyścić gres polerowany ?

Płytki polerowane przez zapakowaniem w kartony, pokrywane są specjalnym woskiem – substancją zapobiegającą rysowaniu się płytek jedna o drugą w czasie transportu.  Po rozpakowaniu i przyklejeni płyt należy ten wosk usunąć. Idealnie do tego celu nadaje się popularne na rynku mleczko Cif. Ważne jest, aby było to mleczko bez żadnych drobinek ścierających żeby nie porysować naszych płytek. Istnieją też inne metody, np. ścieranie suchym klejem w proszku lub trocinami . My polecamy jednak mleczko, jest to metoda sprawdzona przez nas osobiście.

Jak impregnować gres polerowany ?

Po dokładnym wyczyszczeniu i wytarciu płytek do sucha przystępujemy do zabezpieczenia ich impregnatem. Najlepiej zrobić to przed fugowaniem, ponieważ może się zdarzyć, że ciemniejsza od płytki fuga zabarwi ją na krawędziach. Na rynku dostępnych jest kilka preparatów do impregnacji. Każda z firm produkujących chemię budowlaną, ma w swojej ofercie takie preparat. Najczęściej jest to płyn, który nakłada się za pomocą pędzla lub wałka bezpośrednio na powierzchnie płytek. W zależności z jakiej  firmy kupimy impregnat nakłada się jedną lub więcej warstw w odstępach czasowych. Zużycie takiego płynu wynosi średnio 1-15m2 z jednego litra.

Po wyschnięciu impregnatu możemy bez obaw fugować i cieszyć się wspaniałymi płytkami.

Pamiętajcie!

Zawsze kupujcie gres polerowany w sprawdzonych sklepach. Sieciówki często oferują taki gres w atrakcyjnych cenach, jednak nie informują swoich klientów i jednym drobnym fakcie. Powierzchnia takiej płytki nie jest polerowana, a trawiona kwasem i są zupełnie inne metody. Gresy trawione kwasem po pewnym czasie użytkowania mogą zacząć matowieć i wtedy nie da się już nic z tym zrobić.

ar_popart_big_4

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress